The Da Vinci Code

کلا به نظر خودم آدم جوگیریم خیلی . بخصوص وقتی فیلم یا سریال یا حتی گاهی اوقات شعر یه آهنگ یا گوشه ای از نوشته ای که جایی میخونم منو توی فکر اسرار زندگی بشر و کائنات و خدا و اینا ببره . البته این از اون نوع جوگیریاست که اصلا و ابدا حاضر نیستم قبول کنم که عبس و بی نتیجس !

امروز شنیدم که یکی از دانشمندای علم فیزیک یه حرفایی زده که سر و صدا کرده خیلی . اصلا برام مهم نیست که دقیقا از نظر این آقا خدا وجود داره یا نه (چون بقول مامانم هر کسی رو تو قبر خودش میخوابونن ) ولی توی حرفایی که زده بود چند نکتش برام جالب بود . من خودم همیشه به این فکر میکردم که علم فیزیک چظور ارتباط بین اتفاقایی که توی زندگی روزمره میفته و تاثیرش روی اتفاقاط آینده رو توجیه میکنه . با میلاد که یبار همچین بحثی میکردیم یه چیزایی از "اثر پروانه ای" بهم گفت که میگفت اسم یه فیلمه و این حرفا و گفت طبق این اثر بال زدن یه پروانه توی اون سر اقیانوس آرام میتونه یه طوفان وحشتناک یه جای خیلی دورتر توی اون سر اقیانوس راه بندازه . این همون چیزیه که من از وقتی که یادم میاد توی افکارم مبهم بود و دنبال جواب میگشتم براش . همیشه فکر میکردم که کارهای گذشتگانمون باعث زندگی الن ماست و همینطور کوچکترین افکار و حرکات ما سرنوشت آیندگانمونو تایین میکنه ! هم باور نکردنیه هم خیلی معقول و ممکن . مثلا چطور ممکنه یه عطسه من سلامتی یکی از افراد چند نسل آیندمو تحت تاثیر قرار بده که به نظر باور نکردنیه . یا مثلا چطور مهاجرت یکی از اعضای یه قوم به جای دیگه یه نسل جدید رو توی آینده بوجود آورده که این کاملا مقبوله و خودمون هم از اعضای همون نسلیم .

مدتها بود فیلم راز داوینچی رو نگه داشته بودم تا موقعی که   ذهنم آمادگی و آرامش مورد نیازشو پیدا کرد ببینمش . امشب بالاخره با اینکه زیرنویس فارسی پیدا نکردم اما بعد از حرفهای پرفسور هاکینگ شدیدا تحریک شده بودم که این فیلم رو ببینم . تازه نیم ساعت پیش تموم شد فیلمش و باور کنید بحدی توی جو فیلمشم الان که دو سه تا فیلمنامه از روش میتونم بنویسم همین الان !!

نمیخوام زیاد بحثم رو با شوخی پر کنم چون به نظرم ارزش جدی بودن رو داره . توی فیلم چند بار به اینکه تاریخ تماما اون چیزی که ما میخونیم و میشنویم نیست بوضوح اشاره میکنه که خیلی برام جالب بود صراحت نویسنده توی این موضوع ! کاراکتر اصلی هم پرفسور متخصص علائم و نشانه ها بود که از اون شخصیتای مورد علاقه من بود که بازیگری تام هنکس علاقمو به این کاراکتر چند برابر کرد . توی ماجرای کلی فیلم بحثه اینه که شاید واقعا مسیح فرزندی داشته و از اون فرزند نسلی باقی مونده و این حرفا . واسه ماها که با محمد و خاندانش آشنایی داریم و کاملا میدونیم که از خاندانش و نسلش هنوز در میان ما هم افرادی هستند چیز عجیبی نیست اما مسیحی ها و یهودی ها خیلی روی موجودیت مسیح بعنوان بشر یا موجودی الهی که به عروج رفته و همینطور ادامه نسل مسیح حساس شدن و براشون بیشتر از ماها مهمه این چیزا !!

بحث معنویات فیلم چیز عادی ای بود که الان برام اونقدرا جالب نیست ولی نکته هایی توی فیلم بود که شدید منو جذب کرد . تو کل ماجرای فیلم کاراکترها بیشتر ازینکه روی زندگی شخصی و خصوصیشون متمرکز باشن (مثل فیلمهای مملکت خودمون ) روی محور تاریخ سازی متمرکزن . یعنی اصلا معلوم نمیشه کی زن و بچش کیه چقدر بدهی داره یا با کی میخواد عروسی کنه و این حرفا ، یه سری کاراکتر با هم توی یه سری حوادث مرتبت برخورد میکنن و با هم اسراری رو کشف میکنن و از اسرای پرده بر میدارن که خیلی خطرسازه واسه همه . یه جورایی حقایقی که توی فیلم کشف میکنن میتونه اعتقادات میلیونها نفر آدم رو از بیخ ببره زیر سوال ! هم جرات کارگردان و نویسنده تحسین برانگیزه هم بیجنبگی ماها که با تعصب بیخودی بجای کشف حقایق تاریخ رو تقلید میکنیم !!!

بگذریم ازین موارد . کارای کاراکترای فیلم خیلی مشخص رو هم تاثیر داشت و باز منو تویاون فکر اولم فرو برد . واقعا اگه اینایی که ما میدونیم همه از بیخ اشتباه باشه چی؟! اگه اینجوری باشه اونوقت میشه گفت کارایی که همه گذشتگانمون کردن اونقدرا روی زندگی الان ما تاثیر نداشته یا مسیر این تاثیرگذاری از جایی که اولین دروغ واردش شده عوض شده !!! خب طبق معمول این بزرگترین گناه انسان باز هم ناپاکی خودش رو اثبات کرد و معلوم شد که چقدر یه دروغ میتونه بد باشه .

اما من بازم توی ذهنم یه چیزی هست که میگه حتی با آگاهیه نادرست از گذشته ، آینده تحت تاثیر کوچکترین اتفاقات گذشته و حال آدماست . شاید یه روزی همین کلماتی که اینجا نوشتم توی یه کتاب چاپ بشه و نسل آیندم به من افتخار کنه !!

پ.ن.١ : بعد از یه ترم تازه امروز چارت درسیمونو دادن بهمون !!

پ.ن.٢ : تقریبا ٣ هفته از تابستون مونده و شدیدا دلم برای اینروزای گرم و پر از بیکاری تنگ داره میشه .

پ.ن.٣ : اختلاف سلیقه توی کتاب و موسیقی که اونقدرا مهم نیست ، هست ؟!

/ 0 نظر / 14 بازدید